možnosti plateb
Doprava ZDARMA

Při objednávce nad 2500,- Kč

doprava ZDARMA

Pro SLOVENSKO platí

při objednávce nad 3500,- Kč

(doručení na pobočku ZÁSIELKOVNY.SK)

JAK VYBÍRAT PASTELKY

Není pastelka jako pastelka. Jedno je však jisté. Radost pro maminku pro vás vybírá ty nejkvalitnější pastelky, s kterými bude malování opravdovou radostí. S vybarvováním antistresových omalovánek pro dospělé teprve začínáte? Nejste si jisti, jaké pastelky vybrat? Jaká jsou kritéria pro tu správnou volbu, na co se zaměřit a co od barevné tužky požadovat?

Přečtěte si našeho „Průvodce pastelkami“. Věříme, že vám dilema jak vybírat pastelky, usnadní.

Umělecké nebo akvarelové pastelky?

Dělám čest svému znamení, takže jako váhavá VÁHA jsem měla velký problém vybrat ty spávné pastelky z tak široké nabídky, která na trhu je.

No, nebudu vás napínat, nakonec se mi to podařilo ;-). Ale za tu dobu, co pastelky používám a co je nabízím, jsem nějaké věci vychytala, a tak jsem si říkala, že zkusím s výběrem pomoci i vám.

Třeba ten krátký "návod" trochu pomůže a ulehčí vám rozhodování :-)

Dle mé zkušenosti jsou pro vybarvovani vhodné jak umělecké, tak akvarelové pastelky. Oba druhy kryjí stejně dobře, jsou měkké, takže na ně při vybarvování nemusíte tlačit. S oběma lze stínovat.

Zásadní rozdíl mezi uměleckými a akvarelovými pastelkami je ten, že s akvarelovými pastelkami můžete ještě dále pracovat a za použití štětce a vody je dále rozmývat  a dosáhnout tak vzhledu klasického akvarelu. TO je zásadní rozdíl mezi jmenovanými druhy, který si ale troufám tvrdit, je pro většinu z nás celkem nevýznamný ;-). Přece jen u omalovánek potřebujeme hlavně krásné barvy s dobrým krytím, nelámavé pastelky a dostatečné množství barevných odstínů.

Tím jsem vám tedy zatím moc nepomohla, jsme víceméně tam, kde jsme byli, že?


Takže bych si spíš nejdřív zkusila zodpovědět následující otázky:

 1. Chci plechovou krabičku, nebo mi stačí papírová? (manipulace s plechovou je jednodušší, vydrží nepoškozená i při častém používání a vypadá reprezentativně ;-), ale papírová krabička zásadně snižuje pořizovací cenu pastelek)
 2. Chci hodně moc odstínů, nebo zlatou střední cestu?
 3. Chci při otevření krabičky vidět všechny odstíny najednou, nebo mi nevadí šahat do různých pater a vše si rozložit?
 4. Chci si dopřát a zaplatit klidně o něco víc, nebo se spíš držet při zemi?

Zkuste mi odpovědět postupně na jednotlivé otázky a třeba se rychleji doberete výsledného rozhodnutí.

Doporučení dle odpovědí na předchozí otázky:

 1. jaká krabička?
 • papír - tímto můžete vyloučit pastelky POLYCOLOR, papírovou krabičku mají pouze MONDELUZ
 • plech - no, zas tak moc jste si nepomohli ;-), ale zas víte, že cena nebude úplně přízemní ;-)

         2. počet odstínů

 • základní sady jsou v počtech 24, 36, 48, 72. samozřejmě, čím více barev, tím dražší. 24 odstínů je pro kreativní vybarvování málo, zlatý střed je 36. Upřímně, pokud u vybarvování nějakou dobu zůstanete, budete chtít stále nové odstíny. A také vám budou některé barvy docházet. Takže buďto nakupte rovnou víc barev, nebo rozložte investice na delší dobu a v průběhu času si pak dokupujte požadované odstíny (pastelky se prodávají i jednotlivě)

         3. více pater nebo ne

 • plechová krabička je jednodušší a přehlednější na manipulaci a v jedné řadě jich Koh-i-noor dává maximálně 36. Jestliže je odstínů víc, jsou rozděleny do pater, které jsou položeny na sobě.
 • nejedná se o zásadní bod, spíše o pohodlnost ;-)

         4. cena

 • opravdu kvalitní pastelky začínají někde kolem 250,- Kč a cena se může vyšplhat až k 800,-. Když si plus mínus určíte cenovou hladinu, rozhodování se pro vás také zjednodušší.

 

  Pro nějaké závěrečné shrnutí...

  Pro naše účely není zásadní rozdíl mezi uměleckými a akvarelovými pastelkami. Můžete tedy sáhnout po obou variantách. Kdyby vám to mohlo trochu pomoci, tady je můj výběr pastelek:

  • POLYCOLOR 36 barev v plechu + PROGRESSO 24 barev v papíru a STABILO Liner Point 88 (slabounké fixy)

  Mějte na paměti, že další barvy lze dokupovat i jednotlivě.

  Zmínila jsem ještě linery - nejsou nezbytné, naprosto stačí pastelky, ale.... Kombinace pastelek a linerů je úžasná. Je spousta slabounkých míst kam se s pastelkou špatně dostanete a k tomu jsou linery přesně to pravé :-)

  Snad jsem vám tímto shrnutím trochu pomohla :-)

  Kateřina

  P.S. Po napsání tohoto "návodu" se nabídka pastelek a linerů výrazně rozšířila :-), ale základ zůstává stejný. To, co do sortimentu přidávám, jsou vychytané vychytávky, které vybarvování ještě vylepší, ale rozhodně se bez nich obejdete ;-) ..... (nebo ne???;-))

  X
  Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).